
Rady do začátku
Rady do začátku
Králíček je zvíře poměrně náročné na péči, v případě stresu, nebo nevhodné stravy velmi snadno onemocní.
Strava
- Seno je základní složkou jídelníčku, musí být žvířeti dostupné celý den -> králíček jí průběžně skrz celý den a tím posunuje tráveninu ve střevech, pokud nebude mít jídlo, trávení se zastaví
- Zároveň seno slouží i k obrušování zubů
- Granule jsou pouze jako bonus navíc, králíčci se obejdou i bez nich
- Ideální je krmit bezobilnými granulemi, jsou sice draží, ale při objednání z eshopu je cena podobná jako při koupi zverimexových směsek, které jsou pro králíky neprosto nevhodné.
- Do věku 6 měsíců se nedoporučuje krmit zeleným krmivem (ovoce, zelenina, tráva), po tomto věku po malých dávkách pomalu učit.
- Mláďata od nás dostanou s sebou Bio-lapis do vody (probiotikum, prebiotikum a vitamíny) na 6 dní na podporu trávení
Rozbor trusu a očkování
- Hned po dovezení králíčka domů je důležité nechat udělat rozbor trusu na kokcidie - v trávicím traktu každého králíčka se nachází kokcidie, ovšem problém nastává, když se přemnoží - to se může stát vlivem stresu z cesty a změny prostředí
- Díky brzkému rozboru můžete předejít dalším problémům
- Po negativním výsledku rozboru se králíček může nechat naočkovat a to od věku 10 týdnů - za sebe očkování důrazně doporučuji.
Ubikace
- Králíček potřebuje prostor k životu, čím větší, tím lepší, minimální velikost klece je proto 120cm, za sebe doporučuji klec větší, nebo pořízení ohrádky.
- Mláďata s námi žijí v bytě a jsou zvyklá na volný pohyb po bytě. Pokud plánujete mít králíčka na volno, doporučuji zabezpečit kabely (já osobně přišla minimálně o 4 zapomenuté nabíjecí kabely).
- Naše králíčky učíme chodit na záchod - používáme větší rohové, nebo i obdélníkové pro kočky. Jako stelivo používáme Asan.
- Mláďata umí pít z kuličkové napaječky (za sebe doporučuji napaječku skleněnou o objemu 750 ml).
- Dno klece necháváme prázdné - podestýlka patří pouze do záchoda.
- Seno patří do seníku, zverimexové "kuličky" jsou naprosto nedostatečné - větší kulička naplněná senem je dobrá na zabavení, i tak je stále potřeba mít seno i v seníku.
- Klec nesmí být umístěna v průvanu - králíci jej nenesou dobře
Péče o drápky a srst
- Drápky je potřeba pravidelně střihat - za sebe doporučuji pořídit kleště pro malé psy, jelikož se s nimi lépe pracuje - stříhá se jen špička drápu a to opatrně, abychom králíka nestřihli do živého - v drápku vidíme žilku
- Česání - většina králíků se nerada češe - srst si čistí sami, podobně jako kočky